نحوه تعمیر پایگاه داده وردپرس

پایگاه داده وردپرس در صورت مواجهه با خطاهای زیر نیاز

پایگاه داده وردپرس در صورت مواجهه با خطاهای زیر نیاز به عیب یابی و تعمیر دارد:

  • “خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده”
  • “بدون نیاز به به روز رسانی، پایگاه داده شما در حال حاضر به روز است”
  • “هشدار: require_once(path/to/file.php) {function.require-once}: پخش جریانی باز نشد: چنین فایل یا دایرکتوری در…”

سایر نشانه‌های مشکلات پایگاه داده شامل تغییرات ناگهانی و غیرقابل توضیح در سایت شما مانند محتوا و تصاویر از دست رفته، پلاگین‌ها و ناتوانی در آپلود تصاویر است.

مشکلات پایگاه داده به دلایلی مانند اعتبارنامه نادرست پایگاه داده، فایل های خراب، سایت های هک شده، و فراتر از محدودیت های حافظه PHP و موارد دیگر رخ می دهد.

در این مقاله نگاهی کوتاه به علل رایج خواهیم داشت و سپس به شما نشان خواهیم داد که چگونه پایگاه داده وردپرس خود را تعمیر کنید.

دلایل رایج در پایگاه داده خراب وردپرس

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند فایل های پایگاه داده وردپرس شما را خراب یا خراب کند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 

دلایل رایج در پایگاه داده خراب وردپرس

 

1. مشکل سرور

خطاهایی که در وب سایت خود مشاهده می کنید ممکن است ظاهر شوند زیرا سایت نمی تواند به سرور میزبان شما متصل شود. پاسخ سرور خیلی طول می کشد یا کاملاً پاسخ نمی دهد. متاسفانه مشکلات سرور در سرویس های هاست ارزان رایج است.

برخی از سرویس های میزبانی از سرورهای جداگانه برای فایل ها و پایگاه داده سایت شما استفاده می کنند. در این تنظیمات، ممکن است سرور فایل سایت شما همچنان کار کند، حتی اگر سرور پایگاه داده از کار افتاده باشد.

2. موضوع اعتبار پایگاه داده

با استفاده از اعتبار پایگاه داده می توان به پایگاه های داده وردپرس دسترسی پیدا کرد. این اعتبارنامه ها در فایل wp-config.php ذخیره می شوند. اگر فایل دستکاری شده باشد، ممکن است اعتبارنامه تغییر کرده یا از فایل حذف شده باشد.

بنابراین، مشکلاتی که در وب سایت وردپرس خود با آن مواجه هستید ممکن است ناشی از اعتبارنامه نادرست پایگاه داده باشد.

اگر اخیراً سایت وردپرس خود را از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل کرده باشید، ممکن است مشکلات اعتبار پایگاه داده نیز ظاهر شود.

3. جداول پایگاه داده خراب

پایگاه داده وردپرس از جداولی ساخته شده است که داده های سایت شما را ذخیره می کند. اگرچه پایگاه داده مانند هر سیستم فنی دیگری یک سیستم قوی است، اما ممکن است با شکست و فساد مواجه شود.

خراب شدن جداول می تواند باعث از دست رفتن داده ها شود، به همین دلیل است که احتمالاً برخی از محتوا و تصاویر سایت شما از بین رفته است.

4. سایت هک شده

خرابی دیتابیس و اصلاح اعتبار پایگاه داده در فایل wp-config.php می تواند نشانه هک شدن وب سایت باشد.

پس از دسترسی به وب سایت وردپرس، هکرها اغلب فایل ها و پایگاه های داده را دستکاری می کنند. آنها از منابع سایت برای ذخیره فایل ها و پوشه های غیرقانونی یا حمله به وب سایت های دیگر استفاده می کنند.

  • اینها رایج ترین دلایلی هستند که منجر به خراب شدن پایگاه داده می شوند. در بخش بعدی یاد خواهید گرفت که چگونه پایگاه داده وردپرس

 

چگونه برای تعمیر پایگاه داده وردپرس آماده شویم

راه های مختلفی برای تعمیر پایگاه داده وردپرس وجود دارد. اما قبل از شروع با راه حل ها، دو مرحله حیاتی وجود دارد که باید انجام دهید.

ابتدا باید از کل وب سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و سپس لاگ های خطا را در فایل wp-config.php فعال کنید تا علت دقیق خرابی پایگاه داده را بیابید. بیایید قبل از یادگیری نحوه تعمیر پایگاه داده وردپرس به این مراحل بپردازیم.

 

1. از سایت وردپرسی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

برای رفع مشکل پایگاه داده، اقداماتی را انجام خواهید داد که می تواند به وب سایت شما آسیب برساند.

به عنوان مثال، شما به phpMyAdmin برای تعمیر خودکار پایگاه داده دسترسی خواهید داشت. یک گام اشتباه در phpMyAdmin می تواند به مشکلات بزرگی منجر شود. ممکن است در نهایت وب سایت خود را خراب کنید.

داشتن پشتیبان یک شبکه ایمنی است. وقتی مشکل پیش می‌رود، کافی است نسخه پشتیبان را بازیابی کنید و راه‌حل‌های دیگر را امتحان کنید.

اگر هاست شما یک ابزار پشتیبان قابل اعتماد دارد، این بهترین مکان برای شروع است. از طرف دیگر، می توانید به صورت دستی از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

2. گزارش های خطا را فعال کنید

همانطور که قبلاً گفتیم، دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث خرابی پایگاه داده در سایت وردپرس شما شود. برای تعمیر پایگاه داده، ابتدا باید دلایل دقیق را یاد بگیرید. بهترین راه برای انجام این کار، بررسی گزارش های خطای وردپرس در فایل wp-config است.

فایل wp-config.php یک فایل اصلی وردپرس است و حاوی جزئیات پیکربندی وب سایت شما به همراه اعتبار پایگاه داده است. فایل را می توان به عنوان یک ابزار اشکال زدایی استفاده کرد. می‌تواند خطاهای گزارشی ایجاد کند که می‌توانید آن‌ها را مرور کنید تا تشخیص دهید که آیا یک افزونه یا یک موضوع یا چیز دیگری باعث ایجاد مشکل در سایت شما شده است.

برای دسترسی به فایل wp-config، حساب هاست خود را باز کرده و به cPanel رفته و File Manager را انتخاب کنید.

اگر هاست شما cPanel را ارائه نمی دهد، می توانید با استفاده از FTP به سرور خود متصل شوید.

در مدیریت فایل، به public_html → wp-config.php بروید. روی فایل کلیک راست کرده و Edit را انتخاب کنید.

 

2. گزارش های خطا را فعال کنید

 

به پایین اسکرول کنید و قطعه کد زیر را بالای این جمله وارد کنید:

 

/* That's all, stop editing! Happy publishing. */

 

 

define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

خط اول حالت اشکال زدایی را فعال می کند و خط دوم تضمین می کند که گزارش های خطا در فایل debug.log ذخیره می شوند.

ممکن است متوجه شوید که کد از قبل وجود دارد اما حالت اشکال زدایی روی falseتنظیم شده است. در این صورت، فقط می توانید کد موجود را به true تغییر دهید.

 

گزارش های خطا را فعال کنید

فایل دیباگ را باز کنید و تمام اخطارها و خطاهایی که سایت با آن مواجه شده است را به شما نشان می دهد. هنگامی که مشکل واقعی را شناسایی کردید، می توانید با رفتن به راه حل های مربوطه در زیر، تعمیر پایگاه داده خود را شروع کنید.

اکنون که مراحل اولیه را کامل کرده اید، آماده هستید تا به تعمیر پایگاه داده خود بپرید.

اولین قدم این است که مطمئن شوید از اعتبار پایگاه داده درست استفاده می کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، می توانید به مراحل اضافی طراحی شده برای تعمیر پایگاه داده خراب بروید.

 

1. اعتبار پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد خطا در ایجاد خطای اتصال پایگاه داده، وجود اعتبارنامه نادرست پایگاه داده در فایل wp-config.php است. اعتبار پایگاه داده شامل موارد زیر است:

  1. نام پایگاه داده
  2. کاربر
  3. کلمه عبور
  4. نام میزبان

باید بررسی کنید که آیا اعتبار پایگاه داده در فایل wp-config.php درست است یا خیر.

اعتبار پایگاه داده سایت خود را در پایگاه های داده MySQL پیدا خواهید کرد.

اگر هاست شما از cPanel استفاده می کند، می توانید با رفتن به cPanel → MySQL Databases به پایگاه های داده MySQL دسترسی پیدا کنید. اگر هاست شما از cPanel استفاده نمی کند، باید با اسناد میزبان خود مشورت کنید.

اگر پایگاه‌های داده MySQL اعتبارنامه‌ها را به شما نشان نمی‌دهند، باید ایمیلی را که در اولین راه‌اندازی حساب میزبانی از ارائه‌دهنده میزبان خود دریافت کرده‌اید، پیدا کنید. نام پایگاه داده، کاربر، رمز عبور و نام میزبان شما را خواهد داشت.

اما اگر نمی توانید ایمیل را پیدا کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با پشتیبانی هاست خود صحبت کنید و از آنها بخواهید تا اعتبار شما را برای شما پیدا کنند.

همچنین می توانید یک کاربر پایگاه داده جدید ایجاد کرده و آن را به پایگاه داده اختصاص دهید. سپس می توانید اعتبار آن کاربر را به فایل wp-config.php خود اضافه کنید.

هنگامی که اعتبارنامه را دارید، یک بار دیگر حساب میزبانی خود را باز کنید و به cPanel → public_html → wp-config.php بروید. سپس فایل را باز کرده و اعتبارنامه را مطابقت دهید. اگر اعتبارنامه نادرست است، فایل را ویرایش کنید و اعتبار صحیح را اضافه کنید.

 

اعتبار پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید

اگر با این کار مشکل برطرف نشد، باید ادامه دهید و روی مراحل تعمیر پایگاه داده خود کار کنید.

2. پایگاه داده وردپرس را با استفاده از یک افزونه وردپرس تعمیر کنید (اگر به داشبورد دسترسی دارید)

اگر همچنان می‌توانید به داشبورد وردپرس خود دسترسی داشته باشید، می‌توانید از افزونه‌ها برای تعمیر پایگاه داده خود استفاده کنید.

با این حال، اگر نمی‌توانید به داشبورد وردپرس خود دسترسی پیدا کنید، می‌خواهید برای برخی از گزینه‌های تعمیر پایگاه‌داده که نیازی به دسترسی به داشبورد ندارند، به بخش‌های بعدی بروید.

Advanced Database Cleaner و WP-DBManager دو افزونه محبوب تعمیر پایگاه داده هستند. شما می توانید هر یک از آنها را برای تعمیر پایگاه داده خود نصب کنید.

اگر Advanced Database Cleaner را روی سایت خود نصب کرده اید، سپس به WP DB Cleaner در منوی داشبورد خود بروید و تب Tables را باز کنید.

در مرحله بعد، تمام جداول را انتخاب کنید و از منوی بازشو گزینه Repair را انتخاب کنید و دکمه Apply را بزنید.

 

WP DB Cleaner

 

اگر WP-DBManager را نصب کرده اید، به Database → Repair DB بروید و در صفحه بعد به پایین اسکرول کنید و دکمه Repair را بزنید.

 

WP-DBManager

 

3. از ابزار داخلی تعمیر پایگاه داده وردپرس استفاده کنید

وردپرس همچنین دارای ابزار تعمیر پایگاه داده داخلی خود است که به شما کمک می کند تا پایگاه داده خراب وردپرس را برطرف کنید.

با این حال، برای دسترسی به آن، ابتدا باید آن را به صورت دستی با ویرایش فایل wp-config.php با استفاده از مدیریت فایل cPanel یا FTP فعال کنید.

فایل را باز کنید و قطعه کد زیر را درست بالای آن اضافه کنید

 

define ('WP_ALLOW_REPAIR', true);

 

سپس، این URL را باز کنید: https://example.com/wp-admin/maint/repair.php. حتماً URL واقعی سایت خود را جایگزین example.com کنید.

پس از زدن دکمه enter، به صفحه تعمیر پایگاه داده هدایت می شوید و دو گزینه برای انتخاب خواهید داشت:

  • پایگاه داده تعمیر
  • تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده

 

از ابزار داخلی تعمیر پایگاه داده وردپرس استفاده کنید

دومی کار کارآمدتری را انجام می دهد اما زمان زیادی می برد. اگر می خواهید سایت خود را در اسرع وقت راه اندازی کنید، مورد اول را انتخاب کنید. در غیر این صورت، توصیه می کنیم گزینه دوم را برای بهینه سازی عملکرد پایگاه داده نیز انتخاب کنید.

مهم: پس از اتمام فرآیند تعمیر پایگاه داده، باید به فایل wp-config.php خود برگردید و خط کدی را که اضافه کرده اید حذف کنید. شما نمی خواهید ابزار تعمیر پایگاه داده را پس از پایان استفاده از آن فعال بگذارید.

4. دیتابیس را در phpMyAdmin تعمیر کنید

شما این امکان را دارید که فرآیند تعمیر را با استفاده از phpMyAdmin خودکار کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به cPanel → phpMyAdmin بروید و پایگاه داده ای را که می خواهید تعمیر کنید انتخاب کنید.

 

دیتابیس را در phpMyAdmin تعمیر کنید

 

سپس روی گزینه Check all کلیک کنید و از منوی کشویی With Selection گزینه Repair Table را انتخاب کنید. جداول پایگاه داده خود شروع به تعمیر خواهند کرد.

دیتابیس را در phpMyAdmin تعمیر کنید 2

 

5. پایگاه داده را با استفاده از WP-CLI تعمیر کنید

اگر شما یک توسعه دهنده هستید و می توانید از خط فرمان برای دسترسی به نصب وردپرس خود استفاده کنید (و سرور شما WP-CLI را فعال کرده است)، می توانید از دستور wp db repair برای تعمیر پایگاه داده استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *