بهینه سازی محتوا چیست و چگونه محتوا را بهینه کنیم؟

وقتی مردم درباره بهینه سازی محتوا بحث می کنند، اغلب به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اشاره می کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که محتوای شما باید منحصراً برای ربات های موتور جستجو بهینه شود. محتوای بهینه‌سازی شده برای انسان‌ها به‌طور خودکار برای موتورهای جستجو مناسب خواهد بود. اهمیت بهینه سازی محتوا […]

وقتی مردم درباره بهینه سازی محتوا بحث می کنند، اغلب به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اشاره می کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که محتوای شما باید منحصراً برای ربات های موتور جستجو بهینه شود.

محتوای بهینه‌سازی شده برای انسان‌ها به‌طور خودکار برای موتورهای جستجو مناسب خواهد بود.

اهمیت بهینه سازی محتوا برای جذب و جذب مخاطب را نمی توان نادیده گرفت. درک مفهوم بهینه سازی محتوا مهم است چه صاحب وب سایت باشید، چه وبلاگ نویس یا یک بازاریاب. محتوای شما این پتانسیل را دارد که حضور آنلاین شما را تقویت کند و بازدیدکنندگان ارگانیک را به پلتفرم شما جذب کند.

این پست به شما یک نمای کلی از بهینه سازی محتوا و همچنین توصیه های عملی در مورد چگونگی بهینه سازی مطالب خود را ارائه می دهد.

بهینه سازی محتوا چیست؟

فرآیند حصول اطمینان از اینکه محتوا به گونه ای ایجاد می شود که به مخاطبان هدف برسد، بهینه سازی محتوا شناخته می شود. هنگام بهینه سازی محتوا، لینک های مرتبط، متا و تگ های عنوان و وجود کلمات کلیدی مرتبط همگی باید اضافه شوند. همچنین باید عناوین و تصاویر گرافیکی را برای CTR بالاتر و تعامل کاربر بهینه کنید.

برای دستیابی به این اهداف، می‌توانید از انواع روش‌های ساده و آزمایش‌شده استفاده کنید. با این حال، این فقط در مورد انجام وظایف فنی و چک کردن جعبه نیست. جنبه های مهم بازاریابی و ویرایشی بهینه سازی محتوای وب نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

چرا بهینه سازی محتوا مهم است؟

همانطور که بازاریابی محتوا به طور گسترده به عنوان یک رویکرد بازاریابی آنلاین قابل اجرا شناخته می شود. کسب و کارها در حال تولید محتوا از همه نوع با سرعتی سریع هستند. اما اگر محتوای قانع کننده به راحتی قابل دسترسی نباشد چه فایده ای دارد؟ حقیقت این است که اگر مخاطب شما نتواند آن را پیدا کند، چندان موفق نخواهد بود. به همین دلیل است که بهینه سازی محتوا بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوا است.

شما با بهینه سازی محتوای خود اطلاعات مهمی را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهید. موتورهای جستجو برای پی بردن به ماهیت محتوای شما و در نتیجه کسب و کار شما، از این اطلاعات برای نمایش عبارات کلیدی مرتبط در نتایج جستجوی خود استفاده می کنند.

اکنون این نتایج جستجو شامل اطلاعاتی در قالب متن، تصویر، ویدئو و اخبار می شود. استراتژی‌های بهینه‌سازی محتوا که استفاده می‌کنید باید بر اساس انواع محتوایی که ایجاد می‌کنید، سفارشی شوند.

ابزارهای زیادی برای بهینه سازی محتوا وجود دارد. یک بازنویس مقاله می تواند ابزار مفیدی در بهینه سازی محتوا برای بهبود مطالب موجود باشد. این یک قطعه متن اصلی را با استفاده از واژگان و ساختارهای مختلف عباراتی بازنویسی می کند و در عین حال ایده اصلی را حفظ می کند.

 

عناصر رایج بهینه سازی محتوا:

موارد زیر نمونه هایی از عناصر رایج بهینه سازی محتوا هستند:

  • لینک های داخلی
  • کلید واژه ها
  • برچسب های متا
  • تکه های مورد علاقه
  • URL ها
  • خوانایی

با ارتقاء مطالب فعلی و به کارگیری برخی استراتژی های بهبود محتوا، می توانید یک طرح بهینه سازی محتوا ایجاد کنید که در تلاش است رتبه و کیفیت مطالب خود را بهبود بخشد.

لینک های داخلی

تکنیک پیوند دادن به صفحات دیگر در وب سایت شما به عنوان لینک داخلی شناخته می شود. این به موتورهای جستجو در درک ساختار و سلسله مراتب وب سایت شما کمک می کند. همچنین به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی به پست های وبلاگ مرتبط حرکت کنند. پیوندهای داخلی باید به صورت استراتژیک قرار گیرند. شما می توانید موتورهای جستجو و افراد را به صفحات کلیدی وب سایت خود هدایت کنید و دید کلی و تجربه کاربر را افزایش دهید.

 

 لینک های داخلی

 

کلید واژه ها

کلمات کلیدی کلمات یا عباراتی هستند که افراد برای یافتن اطلاعات در موتورهای جستجو تایپ می کنند. کلمات کلیدی مرتبط به موتورهای جستجو در درک موضوع و زمینه محتوای شما کمک می کنند. تحقیق و بهینه سازی صحیح کلمات کلیدی به محتوای شما امکان می دهد در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) رتبه بالاتری داشته باشد. آنها تعداد بازدیدکنندگان ارگانیک وب سایت شما را افزایش می دهند.

برچسب های متا

متا تگ ها تکه هایی از کد HTML هستند که اطلاعات یک صفحه وب را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهند. تگ عنوان و توضیحات متا دو شکل محبوب متا تگ هستند. در نتایج جستجو، تگ عنوان به عنوان عنوان قابل کلیک نشان داده می شود. از سوی دیگر، توضیحات متا، خلاصه ای مختصر از محتوای صفحه را ارائه می دهد. بهینه سازی متا تگ مستلزم ترکیب کلمات کلیدی مرتبط و نوشتن توضیحات جالب است.

قطعه های ویژه

قطعه های ویژه توضیحات مختصری هستند که در بالای نتایج جستجو ظاهر می شوند. این تکه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پاسخ‌های سریع به سؤالات مصرف‌کنندگان را ارائه دهند. بهینه‌سازی محتوای خود برای قطعه‌های ویژه مستلزم ترتیب دادن محتوا برای پاسخ به سؤالات متداول است.

URL ها

آدرس‌هایی که به وب‌سایت‌های خاصی اشاره می‌کنند به عنوان مکان یاب یا URL یکسان منبع شناخته می‌شوند. ایجاد URL های توصیفی و کاربرپسند بخشی از بهینه سازی URL های شما است. این URL ها به طور مناسب محتوای صفحه را توصیف می کنند. یک URL بهینه شده باید شامل کلمات کلیدی مرتبط و کوتاه باشد. درک اطلاعات صفحه را برای موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان آسان تر می کند.

خوانایی

سهولتی که خوانندگان می توانند مطالب شما را بخوانند و بفهمند، خوانایی نامیده می شود. استفاده از زبان واضح و ساده بخش مهمی از بهینه سازی اطلاعات برای خوانایی است. برای خوانایی بهتر، محتوا را در بخش های منطقی با عنوان و عنوان فرعی سازماندهی کنید. محتوای خواندنی تجربه کاربر را افزایش می دهد. همچنین کاربران را تشویق می کند تا مدت بیشتری در وب سایت شما بمانند و با محتوای شما تعامل داشته باشند.

تکنیک های مختلف مورد استفاده برای بهینه سازی محتوا

تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای بهینه سازی مناسب محتوا استفاده کرد. این رویکردها برای بهبود قرار گرفتن در معرض موتور جستجو، ترافیک ارگانیک و تجربه کاربر در نظر گرفته شده است. در اینجا چند نمونه از تکنیک های بهینه سازی محتوا آورده شده است:

انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی

اولین مرحله در کپی‌رایتینگ سئو و تولید محتوا، تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. این یک بخش اساسی از هر طرح بازاریابی محتوای موفق و سئو است. قبل از شروع نوشتن تصمیم بگیرید که می خواهید محتوای شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی شود. بررسی کنید که چگونه مخاطبان هدف شما مطالب مرتبط را با ورود به ذهن خود پیدا می کنند.

در نظر بگیرید که آنها به دنبال چه اصطلاحات یا عباراتی هستند و چگونه به شرکت شما متصل می شود. سپس، زمانی که می نویسید، از آن اصطلاحات دقیق استفاده کنید. خود را در جایگاه مخاطب قرار دهید و برخی از اصطلاحات و عباراتی را که ممکن است قابل اجرا باشند یادداشت کنید. همچنین می توانید از گوگل یا یوتیوب ایده بگیرید. زیرا هر دو پلتفرم ایده ها را با وارد کردن آنها در قسمت های جستجویشان ارائه می دهند.

بهینه سازی برچسب های عنوان

تگ عنوان به عنوان متا عنوان یا عنوان صفحه نیز شناخته می شود. برچسب‌های عنوان رتبه سئوی شما را بهبود می‌بخشد. آنها را جذاب و مرتبط با بقیه محتوای صفحه خود کنید. برای نشان دادن ارتباط، کلمات کلیدی مرتبط را در ابتدای عنوان انتخاب کنید و پر کردن کلمات کلیدی را به حداقل برسانید. لطفاً به خاطر داشته باشید که عنوان شما باید بین 50 تا 60 کاراکتر باشد. در صورتی که بیشتر باشد، در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) قطع خواهد شد. هر صفحه باید عنوان خاص خود را داشته باشد.

تگ توضیحات متا را بهینه کنید

توضیحات متا یک قطعه متن مهم است که در کنار عنوان متا در نتایج جستجو نمایش داده می شود. عامل رتبه بندی نیست. با این حال، هنوز فرصت دیگری برای جلب توجه جستجوگران است. به یاد داشته باشید که محتوای جذاب باعث افزایش کلیک می شود. از این فرصت برای افزایش نرخ کلیک خود با توضیحات متا قوی استفاده کنید.

در اینجا چند دستورالعمل سریع برای نوشتن توضیحات متا موثر وجود دارد:

  • یک فراخوان برای اقدام جذاب بنویسید که شامل افعال قدرتمندی مانند «یافتن» یا «یادگیری» باشد.
  • به هر صفحه توضیحات متا خود را بدهید.
  • برای جلوگیری از قطع شدن توسط SERP، آن را تا 155 کاراکتر یا کمتر نگه دارید.
  • مهمترین کلمات کلیدی خود را بگنجانید.

از سرفصل ها به درستی استفاده کنید

سرفصل ها بخش مهمی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند از سئو موثر. تگ های سرصفحه، که از H1 تا H6 متغیر است، برای ایجاد یک نمای کلی و چارچوب برای یک مقاله یا پست وبلاگ استفاده می شود. استفاده صحیح از عنوان ها می تواند به گوگل کمک کند تا محتوای اصلی پست های طولانی را درک کند.

هر صفحه باید دارای یک تگ H1 باشد، اما فقط باید از یک تگ استفاده شود. چندین تگ H1 ممکن است موتورهای جستجو را با این تصور که مطالب در مورد چندین موضوع کلیدی است، سردرگم کند. همچنین، از یک متن هدر در هر صفحه استفاده نکنید.

H1 به عنوان اصلی هر قطعه ای از مواد اشاره دارد. کلمات کلیدی اصلی شما باید در H1 شما گنجانده شود. همچنین باید با تگ عنوان و موضوع اصلی صفحه مرتبط باشد.

به هر حال، منطقی است که عنوان و عنوان صفحه ای که به موضوع خاصی می پردازد باید یکسان باشد. H1 موضوع اصلی صفحه شما را معرفی می کند و تجربه کاربر را هدایت می کند. آنها بر موضوعات اساسی تأکید می کنند و ساختاری برای اطلاعات ارائه می دهند.

از سرفصل های H2 برای زیر عنوان های اصلی استفاده می شود، در حالی که هدر H3 برای عنوان های فرعی استفاده می شود. کلمات کلیدی ثانویه باید تا حد امکان در سرفصل های H2 و H3 گنجانده شوند. ترکیب این هدرها از کلمات کلیدی کوتاه و بلند به موتورهای جستجو در خواندن چیدمان و محتوای صفحه شما کمک می کند. به یاد داشته باشید که این دنباله به الگوریتم گوگل در درک ساختار محتوا و ارزشی که به کاربران ارائه می دهد کمک می کند.

اضافه کردن لینک های داخلی و خارجی

وقتی صحبت از بهینه سازی محتوا می شود، لینک سازی داخلی کاملاً نادیده گرفته می شود. هرچه لینک های داخلی بیشتری در وب سایت خود داشته باشید، خزیدن برای ربات های جستجو آسان تر خواهد بود. هر چه اقتدار پیوند بین صفحات رد و بدل شود بیشتر است.

پیوند داخلی همچنین به ناوبری انسانی در سایت شما کمک می کند. تمام صفحات مرتبط در سایت خود را فهرست کنید و در هنگام بهینه سازی یک صفحه راهی برای پیوند به آنها بیابید. سپس، در هر یک از این صفحات، اتصال به صفحه ای که در حال بهینه سازی آن هستید را بررسی کنید.

ارزش پیوندها را دست کم نگیرید. برای اینکه مطالب خود را واقعی جلوه دهید، پیوندهای خارجی و داخلی را وارد کنید. این همچنین ممکن است به شما کمک کند خود را به عنوان یک متخصص در این موضوع معرفی کنید.

پیوندهای خارجی باید به منابع معتبر و معتبری اشاره کنند که از ادعاهای محتوای شما پشتیبانی می کنند. پیوند خارجی، تاریخچه ای از روابط بین سایت شما و سایت های شناخته شده بیشتر را ایجاد می کند. در نتیجه به نشریات معروف و معتبر تکیه کنید. پیوندهای داخلی کاربران را به سایر مطالب مشابه در وب سایت شما هدایت می کند.

همه پیوندها باید یک UTM معتبر داشته باشند و در یک تب جدید باز شوند. در نتیجه، خواننده می‌تواند بدون ترک محتوای شما به منبع اضافی دسترسی پیدا کند. یک URL مختصر و آسان برای خواندن که از خط تیره برای جدا کردن عبارت اصلی شما استفاده می کند، عالی است.

 

بهینه سازی تصاویر

مواد گرافیکی در وب سایت شما نیز باید بهینه باشد. تصاویر در نتایج جستجوی اصلی “وب” گنجانده شده است. در واقع، اگر موتور جستجو قضاوت کند که تصویر شما با یک عبارت یا عبارت جستجوی خاص مرتبط است، ممکن است تصویر در یک SERP نمایش داده شود، حتی اگر سایر صفحات محتوای شما اینطور نباشند.

محتوای مبتنی بر تصویر، برخلاف محتوای مبتنی بر متن، با وجود اینکه موتورهای جستجو به شدت به زمینه صفحه متکی هستند، نمی توانند به طور کامل توسط موتورهای جستجو درک شوند. یک تصویر برای نشان دادن ارتباط آن با یک عبارت جستجو نمایش داده می شود. متا تگ های استفاده شده برای هر تصویر نیز در درک اهمیت متنی آن مهم هستند.

دو نوع متادیتا که برای تصاویر قابل بهبود هستند عبارتند از alt و title. برای دستیابی به بهترین نتایج جستجو، همه این تگ های تصویر باید بهینه شوند.

هنگامی که تصویری قابل نمایش نیست، از تگ های alt برای ارائه متن جایگزین استفاده می شود. هنگامی که کاربر روی یک تصویر اسکرول می‌کند یا ماوس را روی آن نگه می‌دارد، برچسب‌های تصویر متنی را که باید نمایش داده شود، توصیف می‌کنند. آنها همچنین به مخاطبان شما کمک می کنند تا زمینه تصویر را درک کنند. در نتیجه، متن برچسبی که استفاده می کنید باید تصویر را به دقت توصیف کند و شامل کلمات کلیدی مهم باشد.

بهینه سازی طول محتوا

مقالات طولانی تر توسط گوگل ترجیح داده می شوند. طول پست وبلاگ ایده آل برای یک نتیجه جستجوی صفحه اول گوگل بین 2100 تا 2400 کلمه است.

در حالی که هر بار که وبلاگ خود را به روز می کنید نیازی به نوشتن مقاله ای به این طول نیست، اگر عموماً پست های طولانی تری بنویسید احتمالاً شانس بیشتری خواهید داشت. استفاده از نقاط گلوله، زیرعنوان ها و لیست ها به تقسیم پست های طولانی به بخش های قابل مدیریت برای بینندگان کمک می کند. این می تواند به اجتناب از “دیوار متن” مخوف کمک کند و در عین حال خوانایی را نیز افزایش دهد.

 

از کلمات کلیدی خاص مکان استفاده کنید.

مردم معمولاً هنگام جستجوی آنلاین شرکت های محلی را بررسی می کنند. این امر به ویژه زمانی صادق است که آنها از دستگاه های تلفن همراه خود برای جستجو استفاده می کنند.

اگر یک کسب و کار محلی دارید، اصطلاحات جغرافیایی خاص را در عبارات کلیدواژه خود بگنجانید. برای اطمینان از اینکه مطالب شما به طور برجسته در آن جستجوها نمایش داده می شود. برای افزایش سریع سئوی محلی خود از این عبارات کلیدی خاص مکان در عناوین و تگ های H1 خود استفاده کنید.

خط پایین

بهینه سازی محتوا بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال و موفقیت آنلاین است. شما می‌توانید با درک اصول بهینه‌سازی محتوا و به‌کارگیری آن‌ها، قرار گرفتن در معرض موتور جستجوی خود را افزایش دهید، ترافیک ارگانیک را افزایش دهید و مطالب ارزشمندی را در اختیار مخاطبان هدف خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که تجربه کاربر را اولویت بندی کنید، محتوای با کیفیت بالا ارائه دهید و پیشرفت خود را با استفاده از معیارهای مربوطه پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *